Emmy Winners List 2018 | POPSUGAR Entertainment

The 2018 Emmy nominations hinted at some spectacular actors and shows taking home important awards, and now a few of them have already won big at the Creative Arts Emmys. RuPaul Charles took home numerous awards for his hit reality show, RuPaul’s Drag Race, while Netflix darling Queer Eye also picked up a few statues. In terms of acting awards, Samira Wiley’s heartbreaking turn in The Handmaid’s Tale earned her an Emmy, as did Ron Cephas Jones’s role in This Is Us. And let’s not forget John Legend finally completing his EGOT! See the full list of winners ahead before the big event airs on Sept. 17.

Best Interactive Program
Last Week Tonight with John Oliver

Best Structured Reality Program
Queer Eye

Best Unstructured Reality Program
United Shades of America

Best Variety Special (Live)
Jesus Christ Superstar

Best Variety Special (Recorded)
Dave Chappelle: Equanimity

Best Short Form Nonfiction/Reality Series
Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown

Best Short Form Variety Series
Carpool Karaoke: The Series

Best Reality Casting
Queer Eye

Best Choreography
Mandy Moore, So You Think You Can Dance

Best Cinematography (Nonfiction)
Jane

Best Cinematography (Reality)
Life Below Zero

Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality)
RuPaul’s Drag Race — “10s Across the Board”

Best Directing (Documentary/Nonfiction)
Jane

Best Directing (Reality)
RuPaul’s Drag Race — “10s Across the Board”

Best Directing (Variety Series)
Saturday Night Live — “Host: Donald Glover”

Best Documentary/Nonfiction Series
Wild Wild Country

Best Documentary/Nonfiction Special
The Zen Diaries of Garry Shandling

Exceptional Merit in Documentary Filmmaking
Strong Island

Best Informational Program
Anthony Bourdain: Parts Unknown

Best Hairstyling (Multi-Camera)
RuPaul’s Drag Race — “10s Across the Board”

Best Reality Host
RuPaul Charles, RuPaul’s Drag Race

Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program
Conan Without Borders

Best Lighting Design/Direction (Variety Series)
Saturday Night Live — “Host: Kevin Hart”

Best Lighting Design/Direction (Variety Special)
Jesus Chirst Superstar

Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera)
Saturday Night Live — “Host: Tina Fey

Best Motion Design
Broad City — “Mushrooms”
Wasted! The Story of Food Waste

Best Music and Lyrics
Saturday Night Live — “Come Back Barack”

Best Music Direction
Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song

Best Narrator
David Attenborough, Blue Planet II

Best Picture Editing (Nonfiction)
Anthony Bourdain: Parts Unknown — “Lagos”

Best Picture Editing (Structured or Competition Reality)
Queer Eye

Best Picture Editing (Unstructured Reality)
United Shades of America — “Sikhs in America”

Best Picture Editing (Variety)
Last Week Tonight with John Oliver — “Border Patrol (Segment)”

Best Production Design (Variety/Reality Series)
Saturday Night Live — “Host: Bill Hader”

Best Production Design (Variety Special)
Jesus Christ Superstar

Best Sound Editing (Nonfiction)
Anthony Bourdain: Parts Unknown — “Seattle”

Best Sound Mixing (Nonfiction)
Anthony Bourdain: Parts Unknown — “Lagos”

Best Sound Mixing (Variety)
Jesus Christ Superstar

Best Technical Direction (Movie/Mini/Special)
Jesus Christ Superstar

Best Technical Direction (Series)
Saturday Night Live — “Host: Donald Glover”

Best Writing (Nonfiction)
Anthony Bourdain: Parts Unknown — “Southern Italy”

Best Writing (Variety Series)
Last Week Tonight with John Oliver

Best Children’s Program
The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special

Best Commercial
“The Talk” (P&G)

Best TV Movie
USS Callister (Black Mirror)

Best Comedy Guest Actor
Katt Williams, Atlanta

Best Comedy Guest Actress
Tiffany Haddish, Saturday Night Live

Best Drama Guest Actor
Ron Cephas Jones, This Is Us

Best Drama Guest Actress
Samira Wiley, The Handmaid’s Tale

Best Short Form Actor
James Corden, James Corden’s Next James Corden

Best Short Form Actress
Christina Pickles, Break a Hip

Best Character Voice-Over Performance
Alex Borstein, Family Guy

Best Animated Program
Rick and Morty — “Pickle Rick”

Best Comedy Casting
The Marvelous Mrs. Maisel

Best Drama Casting
The Crown

Best Movie/Mini Casting
The Assassination of Gianni Versace

Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour)
Atlanta — “Teddy Perkins”

Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour)
The Crown — “Beryl”

Best Cinematography (Multi-Camera Series)
Will and Grace — “A Gaye Olde Christmas”

Best Cinematography (Movie/Mini)
Genius: Picasso — “Chapter One”

Best Contemporary Costumes
The Assassination of Gianni Versace — “The Man Who Would Be Vogue”

Best Fantasy/Sci-Fi Costumes
Game of Thrones — “Beyond the Wall”

Best Period Costumes
The Crown — “Dear Mrs. Kennedy”

Best Hairstyling (Single-Camera Series)
Westworld — “Akane No Mai”

Best Hairstyling (Movie/Mini)
The Assassination of Gianni Versace

Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program
Westworld — “Chaos Takes Control Interactive Experience”

Best Original Interactive Program
NASA JPL: Cassini’s Grand Finale

Best Main Title Design
Counterpart

Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic)
Westworld — “Akane No Mai”

Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic)
The Assassination of Gianni Versace

Best Prosthetic Makeup
Game of Thrones — “The Dragon and the Wolf”

Best Main Title Theme Music
Godless

Best Music Supervision
The Marvelous Mrs. Maisel — “Pilot”

Best Music Composition (Movie/Mini)
March of the Penguins 2: The Next Step

Best Music Composition (Series)
Game of Thrones — “The Dragon and the Wolf”

Best Picture Editing (Multi-Camera Series)
Will and Grace — “Grandpa Jack”

Best Picture Editing (Single Camera Comedy)
The Marvelous Mrs. Maisel — “Pilot”

Best Picture Editing (Single Camera Drama)
The Handmaid’s Tale — “June”

Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini)
USS Callister (Black Mirror)

Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less)
GLOW — “The Dusty Spur”

Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy)
Game of Thrones — “Dragonstone”

Best Production Design (Narrative, Contemporary)
The Handmaid’s Tale — “June”

Best Short Form Comedy or Drama Series
James Corden’s Next James Corden

Best Sound Editing (Half Hour Series)
Atlanta — “Teddy Perkins”

Best Sound Editing (One Hour Series)
Stranger Things — “Chapter Eight: The Mind Flayer”

Best Sound Editing (Movie/Mini)
USS Callister (Black Mirror)

Best Sound Mixing (Half Hour Series)
Barry — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going”

Best Sound Mixing (One Hour Series)
Game of Thrones — “Beyond the Wall”

Best Sound Mixing (Movie/Mini)
Genius: Picasso — “Chapter One”

Best Special Visual Effects
Game of Thrones — “Beyond the Wall”

Best Supporting Visual Effects
The Alienist — “The Boy on the Bridge”

Best Stunt Coordination (Comedy/Variety)
GLOW

Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini)
Game of Thrones

Governor’s Award
Star Trek

Image Source: Getty / Alberto E. Rodriguez

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*